Ako postupovať s príkrmami, keď 7 mesačný syn málo priberá?

Zodpovedané
20. máj 2022

Dobrý deň,

7 mesačný syn na poslednej kontrole u pediatra vážil 6 980 g a meral 66 cm. Od minulej kontroly, teda za mesiac pribral iba 150 g. Doktorka to komentovala slovami, že nie každé dieťa musí byť tučné.

Dojčím + dokrmujem od 4,5 mesiacov. Od začiatku je syn veľký jedák a čo mu nachystám, to spapá. Teraz má 2x ovocie na desiatu, obed (asi 120 g mäso - zelenina), večera kaše, ale s tým dojčením je to horšie.

Prsník po jedle nechce a aj mimo jedla vydrží sať maximálne 5 minút a aj pritom robí blbosti. Odťahuje sa, hryzie. Dojčím väčšinou 4x/24 h. V noci sa budí niekedy raz, niekedy vôbec.

Mám doma aj dojčenskú váhu, tak som skúsila zvážiť čo si vypije a je to len tak 80 ml.

Nie je to na jeho vek málo, len tých cca 350 ml mlieka za deň?

Koľkokrat by sa mal minimálne dojčiť v tomto veku?

Inak vyzerá spokojné, stolicu má aj niekoľkokrát denne, občas ho bolí bruško. A to hlavne večer, ale nič strašné. Počet pocikaných plienok je taký v norme (cca tech 6). Zatiaľ nelezie, ale pivotuje. Stavia sa na štyri, otáča sa.

Mám to prestať riešiť a len jednoducho bude menší?

Alebo mám začať dávať viac obyčajných jedál?

Ďakujem

Dobrý deň,

dojčenie 4x denne je v poriadku. Raz si potiahne 80 ml, inokedy si to možno nahradí a potiahne si viac. V tomto veku by mohol ešte vypiť 500 ml mlieka denne, ale ak nevypije, nebrala by som to tragicky. Každý si pije podľa seba.

Jeho hmotnosť je v poriadku. Je na 10 percentile, čo je v norme. Bude taký štíhlejší. Ak by ďalej neprospieval - nepriberal, samozrejme bolo by to treba prešetriť, ale nateraz je to v poriadku.

Čo sa týka jeho stravy, vyzerá primerane veku. Na navýšenie kalorickej nálože nezabúdajte dávať do obedných príkrmov 2 čajové lyžičky kvalitného oleja (repkový/olivový) a do kašičiek môžete pridať napr. orechové maslo a robiť ich mliečne (buď s odstriekaným MM, alebo kúpiť instantnú mliečnu). Pozor ale na obsah, aby neobsahovali pridaný cukor.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička