Ako postupovať pri probléme s jedením ročného syna?

Zodpovedané
21. sep 2021

Dobrý deň,

môj syn bio 1 rok, korigo 10,5 mesiaca nechce jesť normálnu stravu. Od prvých príkrmov bojujeme s lyžičkou. Vôbec s ňou nechce jesť a teraz celkovo s jedlom. Ešte len ho posadím do stoličky a už plače.

Skúšala som ho kŕmiť s prstom. Dala som mu jedlo na tanierik, aby jedol sám, mixované, pučené, kúsky. Kŕmiť sa nechce vôbec a sám si dá do úst maximálne 5 malých kúskov rukami a je dojedené. Potom už len kričí.

Všetko jedlo hodí o zem, pohárik s vodou tiež. Mlieko samozrejme nikdy neodmietne. Ešte má rád vytláčacie jogurty, ale okrem toho bojujeme s úplne všetkým.

Ako mám postupovať a naučiť ho normálne papať?

Ďakujem

Dobrý deň,

nedá sa nejako presne povedať ako na Vaše dieťatko. Trpezlivo skúšať, ponúkať s láskou v rôzne časti dňa. Možno by som nateraz vôbec nedávala syna do stoličky, keď má vyslovene takú averziu.

Skúste do kŕmenia zapojiť partnera, knižku, hračky. Ukazujte si, že jeho hračky papajú, psík po prechádzke sa napapá, vy papáte.

Väčšina mamičiek, ktoré sa s týmto stretajú nevedia ani samé povedať, čo pomohlo, len sa to zrazu zlepší. Netreba rezignovať na prípravu jedál a ani zúfať.

Je vhodné, aby ste túto skutočnosť spomenuli aj Vašej pani doktorky. Neviem ako je na tom synček s priberaním a prospievaním.

A môžete kúpiť Pediakid 22 vitamíny. Keďže nemá pestrú stravu, tak je fajn mu ich aspoň nateraz takto doplniť.

Držím palce.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička