Ako postupovať, keď 7 mesačné bábätko málo papá?

Zodpovedané
11. feb 2022

Dobrý deň,

7 mesačná dcérka pekne papávala tuhú stravu od začiatku ako sme s ňou začali v 5,5 mesiacoch. Posledné tri týždne mi každý utorok poobede vracala prúdom aj 2-3-4 hod. Následne sa vyspinkala, nechala som ju trochu hladnú a večer som nakojila a bolo dobre. Príčina je u mňa nejasná. Jedlo, ktoré v tie dni jedla predtým aj potom znášala úplne ok.

Lekár povedal, aby som to pozorovala a ak sa to nezlepší, máme ísť na gastro. Ja to už naozaj nechcem zažiť.

Viete poradiť nejakú príčinu?

Ďalšia vec je, že od prvého vracania mi prestala pekne papať. Bojí sa, preferuje už len MM. Keď zje na obed 1-2 lyžičky, tak sa teším. Väčšinou mi to vypľúva všetko von.

Je problém, že chce len MM a nechce tuhú stravu?

Lekár ma straší, že áno. Objednali ma až na ďalší týždeň na kontrolu, kde ju v podstate zase len odvážia a povedia, že priberá ok. Možno nám dajú konečne výmenný lístok na gastro.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je to problém, že preferuje MM. Je to pomerne bežné u dojčiat aj bez toho, aby vracali. Pokiaľ dieťatko je spokojné, tak iba trpezlivo ponúkať a skúšať naďalej. Raz sa snáď znova lepšie rozpapá.

Neviem Vám povedať dôvod, skúste sa zamyslieť nad kauzalitou. Nechodíte na krúžok? Cesta autom? Nedávate si vždy v utorok vy niečo špeciálne na obed, voňavku či niečo na pitie na prechádzke?

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička