Ako postupovať, keď 14 mesačný chlapček odmieta príkrmy?

Zodpovedané
24. dec 2021

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s pre mňa nepochopiteľným problémom. Mám 14 mesačného vnúčika, ktorý odmieta fľašku a príkrmy. Keď sa mu ponúkne lyžička s jedlom, tak pevne zovrie ústa a hlavičkou kýva, že nie. Už sme na neho vyskúšali všelijaké finty. Sedáva s nami pri stole, položí sa pred neho tanierik, lyžička, ponúkame ho, alebo aj nie, že čo on na to.

Už sme mu v nestráženej chvíli dali do úst za lyžičku, chlapca začalo napínať. On vie, že je to jedlo, že sa dáva do úst. Ako keby jeho hlava odmietala jedenie. Prázdnu lyžičku si dá do úst bez problémov. Flašku si dá do úst horko-ťažko podľa nálady. A aj to len s vodou 1 - 2 glgy. Jednoducho nechce okrem prsníka do úst nič. Je plne dojčený.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

niektoré detičky sú takéto, obzvlášť tie dojčené. Tie vedia, že dostanú od maminky mliečko. Treba iba trpezlivo skúšať, raz sa to prelomí. Neopnúknuť mlieko hneď, po jedle nechávať dlhšie pauzy. Aj 3 - 4 hodinové, aby dieťa bolo naozaj hladné a malo väčšiu chuť jesť. Nič iné sa poradiť nedá. Iba trpezlivosť a nezúfať. Raz sa to zlomí.

Pokiaľ dobre prospieva a nemá známky anémie, tak je to proste u neho tak. A je treba zmieriť sa.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička