Ako postupovať, keď 10 mesačný syn odmieta papať?

Zodpovedané
6. jan 2022

Dobrý deň,

môj 10 mesačný syn dlhodobo odmieta papať čokoľvek, čo mu urobím. Odmieta aj kupované kašičky. Dostanem do neho iba instantné kaše a polievky, ktoré jedávame my. Akonáhle zbadá lyžičku s príkrmom, tak spustí neskutočný hysák.

Keď mu strčím do ruky keks, chlieb alebo oplátku, tak to si dá rád. Niekedy ho klamem, že kým uchopí keks, tak aj otvorí pusu a dá si lyžičku príkrmu. Ale rýchlo ma odhalí.

Trvá to asi tri mesiace. Dovtedy mu chutila aspoň tekvica a batat, ale už ani to nie.

Ako máme postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň.

píšete, že do neho dostanete instantné kaše (predpokladám, že detské). V tom prípade kupujte tie, ktoré majú extra pridané železo - napríklad od Nutrilonu. Nerozumiem úplne aké polievky myslíte. Píšete, že také, aké jete vy. Skúšali ste ich pripraviť bez soli a napr. tak, že ste do nich zmixovali všetko - mäso, rybu, vajce, cestovinu. A jedli ste ich aj vy? Niekedy deti chcú všetko, čo majú rodičia. Choďte mu vzorom a umožnite mu papať z Vašeho taniera.

Môžete skúsiť kúpiť plniace taštičky a dávať prikrmy do nich, nakoľko má negatívnu asociáciu k lyžičke. Skúste presunúť kŕmenie na partnera či babku.

Pokiaľ synček dlhodobo prospieva a psychomotoricky napreduje je to v poriadku. tak treba"iba" byť trpezlivý rodič a snažiť sa toto brať iba ako obdobie, ktoré raz skončí. Nezúfajte. Neviňte sa. Ani synčeka. Každý to má inak a nie vždy ide všetko ľahko. V živote sa synček ešte napapá dosť, nemusí hneď všetko zvládať v 10. mesiacoch.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička