Ako pomôcť dieťatku, ktoré slabo prospieva?

Zodpovedané
15. jún 2022

Dobrý deň,

môj syn má 9 mesiacov a na poslednej poradni vážil 7,7 kg. Od poslednej poradne pribral 500 g. Narodil sa s váhou 4 000 g. Do 6. mesiaca priberal pekne. Potom ho takmer dva mesiace trápili choroby - Covid-19, následná infekcia organizmu, veľmi málo jedol a vrátil sa do čias "novorodenca"- prespal celé dni. V tom období schudol, mal (aj má) nedostatok železa (užívame lieky).

Od narodenia dojčím a od piateho mesiaca papá príkrmy. Jedák je dobrý, ovocie, mäsovo-zeleninové obedy, kašičky na večer, ktoré mu robím z umelého mlieka. Pomedzi to rôzna zeleninka do ruky, jogurt, jednoducho jedáva dosť. Dávam si záležať aj na potravinách s vysokým obsahom železa.

Ale stále si nevie dobehnúť váhu. Snažím sa mu dávať umelé mlieko namiesto dojčenia, ale odpije si iba trošku a vyžaduje dojčenie. Umelé mlieko mu teda dávam do večernej kaše, aj do "kremovej" polievky, ponúkam aj na lyžičke. Kamuflujem mu ho všade, kde môžem.

Ako ešte inak mu môžem pomôcť v priberaní?

Je prírastok váhy 500 g za cca 2 mesiace naozaj tak zlý?

Inak je to spokojné, živé dieťa, ktoré lozí, sedí, všetko čo iné deti v jeho "veku." Pocikaných plienok máva dosť, aj stolicu máva pravidelne, niekedy aj viackrát do dňa.

Môže sa jednať aj o nejaké ochorenie?

Mám s ním ísť k nejakému špecialistovi?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie. Nateraz by som povedala, že si ide takýmto tempom, ktoré sa nejako výrazne nezmenilo. Píšete, že bol chorý, nejedol, to sa podpísalo na váhe, ktorú ale postupne naberá, priberá, je spokojný - nie je čo riešiť nateraz.

Čo sa týka stravy - také zväčšovače energie sú orechové maslá a oleje. Pridávajte maslá do kaší a oleje 2 lyžice do každého obedu.

Bola by škoda myslieť si, že dojčenie je preňho energeticky menej prospešné ako UM, takže UM nenahrádzajte dojčením. Do kaší samozrejme môžete pridávať.

Ale dojčenie je skvelé, určite aj vďaka nemu zvládol toto náročné obdobie ochorení jednoduchšie.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička