Ako odnaučím dvojročnú dcérku od nočného mlieka?

Zodpovedané
31. máj 2022

Dobrý deň,

dcéra mala na začiatku mája 2 roky. Ešte stále si pýta mlieko v noci. 90 - 120 ml jedáva bežne cez deň. Večeru má okolo 18:30 a pred spaním už mlieko nepije, nakoľko zvykla zvracať (prejedenie).

Spať chodí o 20:00 a zaspávanie trvá aj hodinu. Budieva sa už okolo polnoci, niekedy skôr inokedy neskôr. Skôr dávam mlieko ešte raz nad ránom. To už však vypije len pár glgov, ale budí sa zase s mrnčaním/plačom. Podľa mňa to nie je o hlade, ale o zvyku. Zobudí sa a pomrnkáva, prejde to do plaču, vodu odmieta a pýta mlieko.

Cez deň zje úplne bežné porcie. Som zástanca zdravej stravy, takže papá vyvážene. I napriek tomu v noci sa budí na plač a utíši ju až to mlieko. Staršia dcéra v roku prestala pomocou vody pýtať. Je to pre mňa už veľmi únavné skĺbiť domácnosť, dve deti a to nočné vstávanie. Len čo zaspím bežím pre mlieko a nad ránom sa to opakuje.

Ako ju odnaučím od nočného mlieka?

Ďakujem

Dobrý deň,

vysveľovať dopredu, rozprávať dcérke - aj realitu, že nevládzete, že už je veľké dievčatko. Bude to chcieť možno inú spánkovú asociáciu (plyšáčika do ruky, či hladenie) a zopár nocí bude aj plakať. Ak budete pri nej trpezlivá a láskavá, tak verím, že sa Vám to podarí odnaučiť.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička