Ako nastaviť jedálniček 7 mesačného syna?

Zodpovedané
26. nov 2021

Dobrý deň,

sledujem Vaše odpovede a veľmi sa mi páči Váš prístup a Vaše rady.

Chcela by som sa poradiť ohľadom nastavenia jedálnička počas dňa môjmu 7+ mesačnému synovi. Bol plne dojčený a od 5. mesiaca sme začali zavádzať normálnu stravu. Javil o ňu veľký záujem, takže nebol s tým problém od úplného začiatku. Viem, že kojené deti by mali začať papať až od ukončeného 6. mesiaca, ale nám to takto vydalo. Syn neprotestoval a postupne sme zaviedli zeleninu (v podstate všetko, čo je dostupné), ovocie (najmä domáce ale aj banán), mäso (králik, kura), lepok, vaječný žĺtok a už aj jogurt máme odskúšaný. Všetko je ok. Ešte sme neskúsili rybu, ale už aj to máme na programe.

Cez deň papáme asi nasledovne:
Ráno sa nadojčí.
Okolo 9 má desiatu (ovocie väčšinou).
Okolo 12-13 hod má obed (zelenina, cestoviny, mäso, žĺtok - podľa toho ako to vydá).
Okolo 15 sa nadojčí.
Okolo 17:30, keď vstane tak má kašičku.
Večer pred spaním sa dojčí.

Vodičku pije pekne z pohára.

Mali by sme postupne vynechať dojčenie cez deň a miesto neho zaviesť ako keby olovrant?

A večer to potiahnuť trošku a dať mu ako keby večeru, ktorú by len zaklincoval dojčením tesne pred spánkom okolo 20 - 20:15?

Ak odporúčate večeru, tak akú by mal mať?

Je v poriadku rohlík s niečím, alebo máme ostať pri kašičkách?

Ďakujem

Dobrý deň,

postupne olovrant ponúkať môžete. Nemusí byť však cieľom vynechávať dojčenia. To už uvidíte podľa preferencií synčeka, ako bude ďalej v prikrmovaní spolupracovať.

Predpokladám, že o 15tej sa dojčí pred spánkom a možno to má ako asociáciu. V tom prípade by som to nemenila a dala olovrant po tom ako vstane. Napr. kúsok pečiva s uhorkou, zeleninový muffin, jogurt. Potom po kúpaní pokojne večernú kašičku či zeleninovú polievočku a pokojne aj hneď uspávanie a nadojčenie sa.

Ono každé dieťatko je iné a navyše preferencie sa postupne menia. Najlepšie je sledovať citlivo to svoje a sama prídete na to, čo Vám aktuálne bude vyhovovať.

Mne napríklad dlho vyhovovalo dať večeru, potom hneď na uspávanie mliečko ako asociácia. Ale po 1. roku to prestalo fungovať a večere som musela posunúť dopredu. Mení sa to. Je to na tom čarovné. Na niečo si zvyknete a zrazu bum - zmena.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička