Ako má vyzerať správne stravovanie 10 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
5. mar 2022

Dobry deň,

rada by som sa poradila ohľadom stravovania nášho syna. Jeho jedálniček je nasledovný:
7:30 kus ovocia/jogurt/výživa
09:30 200 ml UM
13:00 obedný príkrm 200 g
16:00 200 ml UM
18:00 kaša s ovocím/pečivo s maslom, zeleninou
20:00 260 ml UM

Môžeme začať nahrádzať UM tuhou stravou?

Ak áno, čo je vhodné podávať na papanie v časoch nášho UM?

Môžeme synčekovi podávať prevarené kravské mlieko?

Ak áno, tak akým spôsobom a v akom množstve?

Nemá syn veľa chodov vo veľkom objeme?

Ktoré najzdravšie alternatívy kupujete v markete, ak chcete dať vášmu dietatku nejaký termix?

Ďakujem

Dobrý deň,

kravské mlieko na pitie do roka nie je vhodné, lebo môže spôsobovať mikrokrvácania v tráviacom trakte a anémiu. Po roku pokojne môže piť kravské mlieko z obchodu - čerstvé plnotučné, ktoré netreba prevárať.

V jedálničku môžete na desiatu ponúkať ovocie (na raňajky stačí jogurt, prípadne ochutiť iba kúsočkom ovocia, ak nechce klasický biely). Olovrant môžete dávať pečivo so zeleninou, zeleninovú polievočku.

Termix pre dieťa do roka je úplne nevhodný, obsahuje strašne veľa cukru. Do roka deťom vôbec cukor nedávame - zlé návyky, obezita, kazivosť zubov.

Po roku by som na dennej báze takéto produkty stále nedávala. Môže to spôsobiť, že bude odmietať biely jogurt. Je lepšie ochutiť biely jogurt výživou, po roku troškou agáve či medom či domácim džemom.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička