Ako dlho je pre dieťa nevyhnutné umelé mlieko?

Zodpovedané
3. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom umelého mlieka.

Moje dieťa má 11 mesiacov a UM tvorí stále výraznú časť v jedálničku. Okrem umelého mlieka má zavedené príkrmy (mäso, zeleninu, ovocie, červenú šošovicu, žĺtok ( takmer všetko čo by malo mať). Tiež dávam jogurty, grisik (80% plnotučné mlieko + 20% voda), mozzarelu, lučinu. Po klasickom jedle ale vždy pýta UM.

Ako dlho je pre dieťa nevyhnutné?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dieťa v tomto veku môže mať zavedené aj ryby, orechy, bielok, ostatné strukviny, lepok, ostatné obilniny.

Pokiaľ vyžaduje UM po každom jedle, tak by sm navýšila porcie jedla. A nezabúdala na pitný režim pri príkrme.

Pre dieťa do roka tvorí mlieko stále dôležitú súčasť výživy. Po 1. roku by mali mliečne výrobky tvoriť aspoň 350 ml denne, pokiaľ dieťa dobre papá ostatnú stravu viac mliečnych výrobkov nevadí. Niekedy však deti, ktoré majú viac mlieka nechcú mäso, zeleninu, ovocie, lebo majú plné bruško mlieka.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička