Ako bezpečne prejsť z kašovitej stravy na finger food?

Zodpovedané
2. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prikrmovania skoro 7 mesačného syna. Má už prvé zuby, sedieť ešte neviem. Príkrm mu mixujem.

Ako bezpečne prejsť z kašovitej stravy na finger food?

Príkrm máva redší, inokedy hustejší, niekedy ho popučím. Z popučeného s väčšími kúskami sa aj dusil. Musela som ho narovnať a vykašlal to von.
Kým ešte nemal zuby, tak som mu dávala rôzne jedlo do rúk. Buď si ho dudkal, alebo žužlal. Odkedy má zuby, tak vie odhryznúť riadny kust.

Je to nebezpečné?

Ako zistím, či je dieťa na také jedlo už pripravené?

Čo robiť, keď sa dieťa dusí jedlom?

Ďakujem

Dobrý deň,

k duseniu prichádza málokedy, skoro nikdy. Väčšinou ide o dávenie. Dieťa treba nechať nech si jedlo vykašle, dať ho do predklonu, zachovať pokoj.

Pokiaľ dieťatko nesedí, asi by som mu do ruky ešte nedávala stravu, ktorú môže odhryznúť. Skôr takú, čo môže žužlaním spracovať - uhorka, avokádo, banán, rožtek, uvarená mrkva, batat, trhanec mäska, kúsok cestoviny.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička