Ako 16 mesačnému synovi zvýšiť chuť do jedla?

Zodpovedané
29. júl 2021

Dobrý deň,

syn má 16 mesiacov a už má 17 zúbkov. Stále je dojčený pred nočným spánkom, v noci a občas skoro ráno. Je otrasný ne/jedák. Vyskúšali sme všetky možné spôsoby, ako, kedy, aké jedlo podávať, mixované, kusy, sám, kŕmiť, v stoličke, v stoji.

Ak sa do neho aj niečo podarí dostať, zje 5x do úst a je hotovo. Jediné čo ako tak zje je biely jogurt, kaše, ovocie. Mäso, vajíčko, zeleninové placky môžem snívať.

Sirup Pediakid nepomohol, Infatrini od pediatra tiež nie. Má necelých 9 kg, naposledy pribral za dva mesiace a par dní 200 g. Začal sa dožadovať prsníka aj cez deň avšak nepovolím. Napriek tomu však nevyhladne, radšej prefňuká pol dňa a aj tak nič nezje.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemám Vám čo odporučiť iné ako skúšať a byť trpezlivá. Každý sme iný, máme iný postoj k jedlo. Váš synček má takýto. Že nepriberá je jasné, nakoľko nepapá. Infatrini by som dávala a kúpila by som aj Pediakid 22 - pre doplnenie vitamínov (asi ste dávali Pediakid na zvýšenie chuti do jedla?).

Váha 9 kg na tento vek je na spodnom percentile,ale ak takto jedáva/nejedáva od začiatku nepredpokladám, že by išlo o nejakú intoleranciu alebo poruchu endokrinnú. Proste nie je váhovo na tom tak, pretože má nízky energetický príjem.

Ak sa však inak synček vyvíja pekne, je spokojný, usmiaty a hravý, tak naozaj sa tým asi iba prestať trápiť. A veriť v to, že raz sa to prelomí. Prípadne sa uistiť, že je v poriadku a že jemu takéto stravovanie proste vyhovuje. Tak ako inému vyhovuje zjesť viac....

Vitamíny by som však dopĺňala, prípadne aj skonzultovala s pediatrom možnosť predpisu železa.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička