8 ročný syn odmieta stravu. Ako ho presvedčíme, aby riadne jedol?

Zodpovedané
13. sep 2021

Dobrý deň,

môj 8 ročný syn je iba zemiaky, pirohy a knedlíky. Zo zeleniny zje hrášok a kukuricu. Z ovocia maliny a občas jablko. Robí to od 4 rokov. Problém je v tom, že ak mu na tanier dáme zemiaky s omáčkou, tak ani sa toho nedotkne. Utečie preč. Zje iba ak mu na tanier dáme samé zemiaky alebo ryžu bez akejkoľvek omáčky a prílohy. Mäso mu vraj smrdí.

Keď bol menší, tak mi pediater odporučil dávať iba to čo mu chutí. Myslela som si, že keď bude starší, tak vysvetľovaním čo jeho telo potrebuje sa to zmení. Zdá sa mi však, že je to horšie. Nechce s nami ani jesť za stolom, lebo mi jeme mäso a jemu to smrdí.

Čo nám odporúčate?

Je vhodné s ním navštíviť nejakého psychológa?

Je šanca, že sa to vekom upraví?

Ja si myslím, že má asi nejaký blok v hlavičke a odmieta ochutnať iné veci, lebo je presvedčený, že mu to nebude chutiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

bolo by zrejme vhodné psychologické sedenie. Na rodiča už nedá, možno dá na inú "zodpovednú" osobu. Za pokus nič nedáte.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička