6 mesačná dcérka mala reakciu na potraviny. Ako ďalej postupovať v prikrmovaní?

Zodpovedané
13. mar 2022

Dobrý deň,

dcérka je na UM s príkrmami sme začali od 5 mesiaca. Máme zavedených 7 druhov zeleniny. Králičie a morčacie mäsko s tým, že na tretí deň zavádzania morčacieho mäska sa jej začali robiť drobné pupáčiky len na tváričke.

Je potrebné vyradiť na nejaký čas morčacie mäsko?

Ak áno, tak na ako dlho?

Pediatrička mi povedala, že dcérka bude reagovať takýmto vyhádzaním na potraviny a vraj to netreba riešiť.

Aký mate názor?

Potom som zaviedla žĺtko - prvý deň len 1/4 bez reakcie. Druhý deň 1/2 po spapaní obeda sa jej spravili na lícach a brade červené fľaky. To isté aj na tretí deň,. Po asi 10-15 minútach to zmizlo. Pre istotu som dala na ďalší deň tú istú zeleninu s králičim mäskom a nemala žiadnu reakciu, takže to bolo zo žĺtka.

Kedy ho môžem znovu dať, ako treba postupovať?

Ďalej by som chcela zaviesť lepok tak ako píšete lyžičku do mäsovo-zeleninového príkrmu. Znamená to, že keď už raz zavediem lepok tak už môžem dať hocijakú obilninu napr. špaldu, pšenicu.

Netreba ich už zavádzať 3 dni ako nové potraviny?

Po zavedení lepku by som mohla dávať dcérke na večeru kaše?

Mám potom skúsiť zaviesť na desiatu ovocie?

Malo by to byť jabĺčko a banán?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem presne o čo ide, keďže Vám pani doktorka povedala, že bude dcérka reagovať. Asi sa treba opýtať priamo Vašej pani doktorky, že prečo tak predpokladala. Ja osobne, ak sa dieťatko vyhádže po akejkoľvek potravine, tak radím vyradiť ju na 2-3 týždne z jedálnička a potom vyskúšať opäť.

Po zavedení lepku (3 dni po sebe) môžete dávať akýkoľvek druh lepkovej obilniny. Nemusíte každú obilninu zavádzať osobitne. Po zavedení môžete dávať na večeru kaše (tie však môžete dávať aj bezlepkové - ryža, cirok, pšeno. Opdorúčam značka Ravita.

Na desiatu môžete začať skúšať ovocie. Na začiatok jablčko naparené bez šupky, pomixované 3 dni po sebe. Potom banán, ten netreba naparovsť, iba ho pomačkať vodličkou. Potom napr. hruška naparená, čučoriedka...

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička