6 mesačná dcéra nevie spracovať jedlo ústami. Ako pokračovať v prikrmovaní?

Zodpovedané
17. sep 2021

Dobrý deň,

dojčená dcéra ukončila 6. mesiac a s príkrmami sme začali pred ukončeným 5. mesiacom. Má zavedenú mrkvu, zemiak, cuketu, tekvicu a batat.

Problém je že dcéra reálne prehltne 2 - 3 detské lyžičky príkrmu aj to len náhodne, pretože si nevie jedlo v ústach spracovať, ale vytláča ho ako keby jazykom von.

Mám v prikrmovaní pokračovať, alebo dať napríklad mesiac pauzu a skúsiť neskôr?

Mám tieto druhy zeleniny považovať za zavedené, aj keď z nich zjedla iba trošičku?

Má zmyslel momentálne zavádzať mäso?

Ďalšia vec je, že dcéra nevie prijať vodu, keďže sa nevie napiť z fľašky.

Ďakujem

Dobrý deň,

chce to len čas, naučí sa to.

V prikrmovaní klasicky pokračujte. Ako dcérka bude dozrievať, túto schopnosť nadobudne. Asi bola v tom veku ešte na prikrmovanie nezrelá.

Zavedené potraviny sú aj keď si z nich dieťa dá iba lyžičku. So zavedením mäsa neotáľajte, pokojne ho takouto formou zaveďte.

Vodu dávajte po lyžičkách. Dojčené deti majú s fľašou problém. Neskôr by mohla tolerovať skôr fľaše so sosáčikmi ako keby sala tohto typu, ale to až neskôr. Dovtedy po lyžičkách, či dávať z poldecáčiku, či detského Avent pohárika so slamkou.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička