18-mesačné dieťa odmieta obed. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
11. aug 2022

Dobrý deň,

už dlhšie sa trápim s 18-mesačným synčekom a jeho jedálničkom. Raňajky a večera nie sú problem, aj keď sú dosť jednotvárne.

Horšie je to s obedom. Pred spánkom väčšinou zje polievku, niekedy menej a niekedy viac. Po spánku druhé jedlo do neho nedostanem, resp. veľmi máličko. Ovocie a jogurt by jedol na tony, pri všetkom varenom jedle vymýšľa. Skúšam zeleninu a mäso prepašovať do jedál, no on sa toho ani nedotkne alebo to rovno vypľuje.

Donedávna bol dojčený na požiadanie. Snažím sa to obmedzovať, lebo mám pocit, že v tom je problém. Keď je hladný, dosýti sa mliekom a ďalej odmieta stravu.

Má zmysel obmedziť dojčenie na ráno a pred večerným spánkom?

Mám zrušiť obedné dojčenie?

Aké rady mi viete dať?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem Vám v tomto úplne povedať. U každého je to inak. Veľa detí je i napriek dojčeniu dobrých jedákov, veľa nejedákov z radov dojčených detí po obmedzení dojčenia sa rozpapá a veľa ani nie.

Ja osobne som to pri synovi spravila presne tak, že som na pár týždňov začala na obed uspávať v kočíku, nie dojčením. A to preto, aby lepšie jedol. Nevidela som v tom však efekt, nerozjedol sa lepšie. Vrátila som sa k uspávaniu na prsníku a proste to "len" chcelo čas a rozjedol sa nejako sám.

Ak je dieťa spokojné, hravé, z dlhodobého hľadiska prospieva, psychomotoricky napreduje a nejaví známky anémie, tak je to asi väčší problém frustrácia nás rodičov ako samotného dieťaťa.

Viem sa do toho vcítiť, nakoľko som to aj osobne so synom tiež tak mala - a je pár mesiacov jod toho a "ani si nespomeniem". Je to veľmi individuálne.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička