14 mesačný synček odmieta papať skoro všetko okrem materského mlieka. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
23. okt 2021

Dobrý deň,

doma máme 14 mesačného synčeka, ktorý odmieta papať skoro úplne všetko okrem materského mlieka. Veľa veci ani len neochutná. Otočí sa od lyžičky a nespapá. Sú dni, keď zje trošku bieleho jogurtu a len materské mlieko.

Z ovocia spapá len banán (jabĺčko, hruška, melón...nič mu nechutí). Zo zeleniny mrkvičku z vývaru a tiež trošku maska z vývaru. Nechce ani žiadne pečivo, cestoviny, ryžu. Dávame už aj "normálne" jedlá, ktoré papáme my, len menej korenené, solené ale, veľmi ho to neláka.

Rodina ma tlačí, aby som mu dala už hocičo a odstavila ho. Ale ja zas aby som do neho niečo dostala, mu nechcem dávať presladených brumíkov, keksíky a podobne, len aby niečo zjedol. Máme aj trojročnú dcérku, u ktorej sme nemali žiadny problém. Zje všetku zeleninu a aj ovocie.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

iba trpezlivo ponúkať, skúšať, aranžovať jedlo do zaujímavých obrázkov, skúšať v rôzne časy, aspoň 2-3 hodiny od posledného dojčenia, skúsiť neponúknuť prsník ak jedlo odmietne, naopak synčeka nejako zabaviť - chôdzou alebo hrou vonku a potom ponúknuť jedlo o 30 až 45 minút znova.

Odstavenie nemusí byť jediná cesta, materské mlieko stále ponúka veľa benefitov. Avšak samotné už synčekovi v tomto veku určite nestačí. Na sladkosti typu brumík a keksík má čas. Určite nepovažujem za vhodný názor - radšej mu dať to ako nič. Naopak treba radšej trpezlivo trvať na výživovo dôležitejších potravinách. Skúste spraviť so zeleniny či ovocia mufiny, placky, či wafle do ruky.

Držím palce

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička