14-mesačný syn nechce žiadne tekutiny. Ako mu môžem pomôcť?

Zodpovedané
25. jún 2024

Dobrý deň,

môj syn má 14 mesiacov, no neviem do neho dostať žiadne tekutiny. Skúšala som vodu Lucku, aj vodu z vodovodu, rôzne čaje a ovocné šťavy. Nič nechce.

Niekedy má deň, kedy vypije aj 60 - 100 ml vody denne. No viac dní je, že nič. Keďže sú horúčavy dávam mu 3x denne redšie mlieko (popri bežnej strave), to vypije celé. Problém je, že sa nevie vôbec vyprázdniť. Tlačí, pučí sa, je červený, plače a nejde to. Keď si dá tekutín viac, tak sa s ľahkosťou vykaká.

Mám doma rôzne fľašky - tečúce ľahko, aj netečúce s rôznymi typmi dudlíkov. Skúšala som aj klasický hrnček na pitie pre deti, skúšam mu dávať aj z môjho pohára, šálky, štamperlíku, po lyžičkách a dokonca aj z tej Rajec fľašky pre deti s tým ciciakom, že mu to striekam do úst. Výsledok je taký, že si vodu naberie a vypľuje. Jediné ako riedke mlieko nevypije nič.

Som z toho veľmi nešťastná, keď vidím ako sa denne trápi so stolicou. Ešte viac ma desí, že ide leto a nechcem, aby bol dehydrovaný.

Viete mi dať ešte nejaké odporúčania, ktoré som neurobila?

Viete odporučiť nejaký hrnček - fľašu, ktorá je vhodná?

Dávam aj ľanový chlebík a aj probiotiká som začala, rascu a potraviny podporujúce stolicu.

Ďakujem

Dobrý deň,

robíte všetko ako máte. Probiotiká veľmi nepomôžu a ani neublížia. Čo sa týka ľanového chlebíku, je fajn. Ale ak dieťa nepije tekutiny, môže to mať opačný efekt.

Keďže dieťa nepije dostatočné množstvo tekutín, obmedzte potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Tá potrebuje tekutiny, aby mala efekt. V opačnom prípade môže u dieťaťa vzniknúť zápcha.

Skúste urobiť dieťatku tzv. smootie. Môžete dať redšie mlieko a rozmixujte do toho ovocie, jabĺčko, hrušku, alebo iné letné ovocie. Výborný je melón, ten môžete aj samostatne.

Nejaké špeciálne hrnčeky alebo fľaštičky nie sú. Každému dieťatku vyhovuje niečo iné, všetko je to len o skúšaní a trpezlivosti.

Hezký deň vám prajeme!
Nutriklub, tým odborníků
www.nutriklub.cz