Prečo podľa Vás nie je vhodné vegetariánske a vegánske stravovanie?

Zodpovedané
20. aug 2022

Dobrý deň,

vo viacerých príspevkoch ste písali, že vegetariánska alebo vegánska strava nie je vhodná. Som dlhoročná vegetariánka.

Prečo podľa Vás nie je vhodné vegetariánske a vegánske stravovanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

problémom vegetariánskej a vegánskej stravy je, že mäso a ryby, ktoré chýbajú v jedálničku vegánov a vegetariánov sa veľmi ťažko dajú plnohodnotne nahradiť. Nepoznám vegána a ani vegetariána, ktorému by sa to dlhodobo podarilo.

Vegetariáni sú na tom o trochu lepšie ako vegáni. A to preto, lebo väčšinou jedia aspoň vajíčka (výborne dopĺňajú krv), ale často mäso nahrádzajú veľkým množstvom mliečnych výrobkov, ktoré nie sú vo veľkej miere vhodné pre dospelého človeka.

Mlieko a mliečne výrobky oslabujú, ochladzujú a zavlhčujú slezinu, tým postupne oslabujú celé trávenie. To má za následok ukladanie vlhka a hlienu v organizme, to sa prejaví v podobe respiračných alergií, obezity, hnačky a iných. Ktoré dospelé zviera v prírode pije mlieko?

Dlhodobé vylúčenie mäsa a rýb zo stravy spôsobuje u ľudí oslabenie krvotvorby. Z pohľadu západnej medicíny bývajú vegáni aj vegetariáni chudokrvní a z pohľadu čínskej medicíny dochádza k oslabeniu až vyčerpaniu krvi. To má za následok množstvo akútnych aj chronických zdravotných problémov, ktoré Vás napadnú. Krv v ľudskom organizme je ako voda v potoku. Keď jej je málo, je hustá, netečie a aj malá prekážka zastaví jej tok ako brvno v potoku. Keďže krv je „matkou“ Qi (= energia, číta sa „ Čchi“). Keď je málo krvi, oslabené sú aj ostatné vitálne substancie - pot, slzy, sliny a iné slizničné sekréty a nakoniec sa oslabuje aj prenatálna energia (chápte ju ako genetickú výbavu od rodičov), ktorá je našim rezervoárom.

Oslabenie krvi v organizme spôsobuje množstvo zdravotných problémov a u každého sa prejaví inak. Časté sú chronické únavy, nespavosť, alebo naopak nadmerná spavosť, podráždenosť, agresívne až mánické správanie, depresie, celkový pocit nepohody a nedostatku energie, kŕče, tras, alebo mravenčenie v končatinách (moderná medicína to nazýva tetániou), tiky svalstva tváre ale aj iných častí tela, migrény, bolesti pohybového aparátu, časté zranenia u športovcov ale nielen u nich, suchú kožu, vrásky, vypadávanie vlasov, zrýchlené starnutie, ekzémy, autoimunitné ochorenia a mnohé ďalšie.

Pre „zarytých“ vegetariánov alebo vegánov sa odporúča terapeuticky piť denne aspoň dlho (6 a viac hodín) varené vývary z mäsa a kostí. Ideálne je aj zaradiť do jedálnička aspoň trošku mäsa 2 – 3 x do týždňa.

Ak by ste potrebovali viac informácií, alebo by ste sa chceli objednať na terapiu, prosím kontaktujte ma prednostne telefonicky. Ak to nie je z Vašej strany možné, tak e–mailom.

Majte sa krásne!

Ľubica Stanovská
certifikovaný praktik tradičnej čínskej medicíny
mobil: +421 905 795 501
e-mail: sinomedika@gmail.com
web: www.cinska-medicina-bratislava.sk/