Zvýšené NK bunky a opakované aborty. Aký ďalší postup navrhujete?

Zodpovedané
2. feb 2021

Dobrý deň,

mám 30 rokov a za sebou 3 potraty bez kyretáže (7tt, 8tt, 7tt) + 1 biochemické tehotenstvo v období 16 mesiacov. Všetky tehotenstva boli prirodzene.

Vyšetrenia (hematológia vrátane syndróm lepivých doštičiek, genetika, endokrinológia) bez nálezu. Z hematológie mi bolo odporúčané preventívne nasadenie Clexane a Anopyrin v prípade tehotenstva (nepomohlo).

Spermiogram partnera: v norme morfológia 4%, DNA fragmentácia spermií 13%.

Vyšetrenie na reprodukčnej imunológii ukázalo zvýšené NK bunky v periférne krvi:

Lymfocyty - celk. - 45%
T LY - celk. (CD3) - 66%
B LY - (CD19) - 8,10%
NK b. (CD16+56) - 25,5%
CD4 +zlý - 47,59%
IL4 +zCD4+ - 1,30%
IFNg +zCD4+ - 9,40%

MI spermie partnera: 63,4%.

Zaver z reproimuno bol v prípade tehotenstva infúzie intralipidov, Clexane a Progesteron. V poslednom tehotenstve bolo všetko nasadené ihneď po pozitívnom tehotenskom teste, avšak tehotenstvo tiež skončilo potratom.

Vzhľadom na viaceré aborty v krátkom čase, gynekologička neodporúča otehotnenie v blízkej dobe (aspoň 3 - 6 mesiacov).

Aký je Váš názor v prípade ďalšieho tehotenstva?

Máte pre nás návrh ďalšieho postupu liečby, aby sme zamedzili ďalšiemu potratu?

Malo by význam nasadiť intralipidy pred otehotnením?

Aký postup liečby navrhujete vo Vašom centre?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

genetika z potratov asi nebola urobená bohužiaľ teda nevieme či príčina bola v imunológii alebo genetike plodu (to, že je vaša genetika v poriadku neznamená, že embryo bolo v poriadku).

Každopádne by ešte stálo za zváženie, vyšetrenie intrauterinných NK buniek (Dr. Lapides) a v prípade patologického nálezu - preliečenie pred otehotnením.

Ďalšia možnosť je ísť cestou umelého oplodnenia s hematologickou a imunologickou liečbou pred transferom embryí, ktoré by ideálne mohlo byť geneticky vyšetrené.

Zavisí na vašom rozhodnutí a rozpoložení. Každopádne po opakovaných potratoch v krátkom čase súhlasím s pani gynekologičkou počkať pár mesiacov.

Dr. Rybanska