Sactosalpinx a snaha otehotnieť. Je šanca donosiť dieťa?

Zodpovedané
20. jún 2020

Dobrý deň,

sestra má 24 rokov snaží sa o bábätko. Teraz jej zistili, že má zápal vajcovodov a okrem toho pred pár rokmi prekonala samovoľný potrat. Bolo to mimomaternicové, má opačnú maternicu. Výsledky krvi má poriadku.

Čo by jej pomohlo, aby mohla mať bábätko?

Je šanca, že ešte otehotnie?

Lekárka jej nevie povedať nič. Iba to, že má prísť o tri mesiace a uvidí sa, či sa jej to polepšilo. Vraj jediná šanca je vybrať vajcovody a umelé oplodnenie. Toho sa bojí.

Čo jej odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

po zápale vajcovodov je riziko zrastov v tejto oblasti. Zrasty môžeme vylúčiť vyšetrením priechodnosti vajcovodov pomocou kontrastnej látky. Tehotnosť je možná avšak treba vedieť, že stav po mimomaternicovom tehotenstve sa môže opakovať a v tom prípade najlepšie skutočne vybrať obidva vajcovody.

Čiže podľa závažnosti stavu - buď overiť priechodnosť a zároveň myslieť nato, že mimomaternicové tehotenstvo sa môže zopakovať alebo pokiaľ bol stav závažný tak vajcovody preventívne vybrať a podstúpiť umelé oplodnenie.

Ešte poznámka k vyššie uvedenému komentu: zápal a sactosalpinx je rozdiel, ak je vo vajcovodoch obojstranne tekutina alebo hnis jednoznačne vybrať.

S pozdravom