Potrebujem brať najsilnejšiu stimuláciu, keď podstupujem IVF s veľmi nízkym AMH?

Zodpovedané
23. júl 2020

Dobrý deň,

mám 30 rokov a práve podstupujeme druhýkrát IVF. Pri prvom sa ani raz zo štyroch pokusov neuhniezdilo embryo. Dali sme si porobiť všetky testy a všetko vyšlo viac menej v norme.

Zmenili sme následne aj centrum. Jediné, čo je v mojom prípade zvláštne, sú výsledky AMH. V novembri 2019 som mala hodnotu 1,19. V máji 2020 už 0,43 a teraz pred dvoma týždňami (júl) robený test v ČR vyšiel 0,15.

Od začiatku nám bolo jasné, že mám nízke výsledky vzhľadom k veku, ale nečakala som, že v priebehu roku to bude takto náhle klesať.

Čo to mohlo zapríčiniť?

Dá sa s tým niečo robiť?

Potrebujem brať najsilnejšiu stimuláciu, keď podstupujem IVF s takýmto nízkym AMH?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zmena hodnôt AMH je daná vekom. Vajíčka sa v priebehu života neobnovujú, čiže vždy je predpoklad, že hodnoty AMH časom klesnú. Niekedy sú mierne odchýlky možné zmenou laboratória. Pri 30 rokoch sú avšak Vaše hodnoty výrazne znížené. Na objasnenie príčiny odporúčam aj genetické vyšetrenie.

Pri voľbe stimulačného protokolu sa zohľadňujú rôzne parametre: vek, BMI, hodnoty hormónov (nielen AMH), antrálny počet folikulov (vyšetrenie ultrazvukom) a iné. Následne lekár navrhne protokol, ktorý podľa vyššie uvedeného pacientovi najlepšie bude sedieť. *Pri voľbe sa taktiež zohľadňuje predošlý protokol z 1. IVF.

Vzhľadom k Vášmu veku je možné zvoliť aj protokol s maximálnou dávkou (300 IE) rovnako ako tkzv. SOFT protokol s nižšími dávkami.

S pozdravom