Dobrý deň,
mám 23 rokov a moje AMH namerané vo februári bolo 0,62. Prvýkrát mi bolo zmerané v decembri 2016, vtedy bolo 0,52. Chápem, že sa nedá zvýšiť, možno len odchýlka v labáku. Každopádne sa našťastie neznižuje.
Manžel má teratozoosperniu, len s 2% dobrých spermií. Ostatné parametre má v poriadku.
Mám vyšetrenie od endokrinologičky (niečím sa už takmer 2 roky na zníženú funkciu štítnej žľazy - aktuálne hodnota pod 2). Na hematológii mi zistili vrodenú trombofíliu (II faktor).
Na imunológii mi zistili nízky vitamín D. Rok som brala Vigantol a už asi pol roka beriem len obyčajný vitamín D 5000. Genetika páru dopadla dobre, žiadne anomálie.
Podstúpila som aj laparoskopiu a hysteroskopiu, všetko v poriadku. Ovuláciu mávam pravidelnú, odsledovanú gynekologičkou.
Máme za sebou úplne aktuálne nepodarené IVF, kde som stimulovala (krátky protokol). Od 2. dňa cyklu beriem Dipreherin 0,1. Od 3. deň cyklu Bemfola 300 a Menopur 75.
Na 11. deň cyklu pichnutý Pregnyl a 13. deň cyklu OPU. Na 8. deň cyklu kontrola, na oboch vaječníkoch po 5 folikulov. Vraj pravá strana vyzerala lepšie ako ľavá.
Ďalšia kontrola na 11. deň cyklu a tam už ľavý vaječník úplne vypovedal. Nereagoval a na pravom pekných 6 folikulov. OPU - 5 oocytov. Dohodnuté ICSI. Na ďalší deň telefonát, že len 2 boli zrelé a ani tie sa neoplodnili.
Je šanca, že ďalší pokus bude úspešný?
Beriem aj doplnky - Koenzým Q10, Inofolic plus, kyselinu listovú, vitamín D a občas včeliu materskú kašičku. Povedali mi, že vzhľadom na môj vek sa nemusím báť, ale neviem už čo robiť. Predtým sme sa snažili cca 3 roky a mala som 3x slabunko pozitívny test, ale odišlo to spolu s menštruáciou. Cyklus mám pravidelný a hormonálny profil vyšiel dobre, okrem teda AMH - FSH som mala okolo 8.
Čo mi odporúčate?
Ďakujem
Dobrý deň,
k Vášmu veku sa jedná o nízke hodnoty AMH. Odchýlky môžu byť dôsledkom odberu v nie vždy rovnakom laboratóriu alebo laboratórnou chybou.
AMH je parameter nápomocný, môže byť že hodnoty trošičku kolíšu. Nízke hodnoty AMH je problém, ktorý nevieme v súčastnosti zmeniť.
Existujú určité metódy, ktoré možno vyskúšať avšak doposiaľ zatiaľ nebolo jednoznačne preukázaná ich účinnosť:
DHEAS: malo by napomôcť aktiváci spiacich folikulárnych vačkov. Pri tejto liečbe možno docieliť vyšší počet folikulárnych vačkov avšak je otázne či možno docieliť aj vyšší počet vajíčok.
PRP liečba: PRP je plazma bohatá na krvné doštičky . Vpichuje sa do vaječníkov a mala by napomôcť k ich obnove. Jedná sa o liečbu veľmi drahú a taktiež invazívnu. Zatiaľ nemožno štandartne konštatovať, či tento spôsob liečby môže pomôcť.
Aktivácia vajíčok ionofórmi. Jedná sa o liečbu, ktorá sa používa pri vajíčkach, ktoré sa nechcú oplodniť. Štúdie preukázali po aplikovaní tejto liečby, že vajíčka sa oplodnili avšak otázne je, či aj kvalita embryí sa zvýši.
Teratozoospermia: Tu možno skúsiť použiť metódu selekcie - výberu dobrých spermií pomocou čipov alebo magnetu. Princípom je vybrať štrukturálne dobré spermie pomocou magnetu alebo čipov.
Predpokladám, že Vás čoskoro čaká druhé umelé oplodnenie. Pevne verím, že sa podarí nájsť dobré vajíčko, ktoré sa oplodní. Ste mladý pár, dobre že ste sa začali snažiť o bábätko v tomto veku.
Vyššie uvedené možnosti by som brala skôr s rezervou. Môžu napomôcť ale nedokážu vyliečiť. Možno ich vyskúšať ale nemožno konštatovať, že by dokázali telo oklamať.
S pozdravom
mail: poradna@iscare.sk