PCO a nechodiaca menštruácia. Keď budem odkladať tehotenstvo je riziko, že ostanem neplodná?

Zodpovedané
1. máj 2020

Dobrý deň,

mám PCO a nechodiacu menštruáciu. Menštruácia mi chodila len po vyvolávačke. Doktorka mi nasadila Duphaston a po necelom roku som pri Duphastone začala mať 22 dňový cyklus.

Z Duphastonu som nervózna, mám neustály hnev a zmeny nálady. Neskôr ma začalo hrozne nafukovať. Tak som ho na skúšku vysadila na jeden mesiac a menštruácia mi prišla na 38. deň len po vyvolávačke.

Doktorka mi zmenila Duphaston za Progestanelle.

Budem mať tieto vedľajšie účinky aj po Progestenalle?

Dosť som začala priberať a začínam mať o dosť hustejšie ochlpenie, hlavne na nohách.

Keď budem odkladať tehotenstvo je riziko, že ostanem neplodná?

Prečo mi moja doktorka hneď oznámila, že u mňa operácia nie je možná?

Poškodili by sa mi vaječníky natoľko, že by ich museli vybrať?

Je to kvôli tomu, že cýst mám veľa?

Nebudú sa mi tvoriť nové cysty, keď užívam progesterón?

Znamená jeden cyklus jedna cysta?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nežiadúce účinky sú nepríjemné. Pri ich pozorovaní treba preparát podľa závažnosti vedľajších účinkov vysadiť. Tieto preparáty môžu byť rozdielne akceptované Vaším telom.

Je možné, že Progestanelle budete lepšie tolerovať. V každom prípade oba preparáty sú na hormonálnej báze, je možné že budete pociťovať aj pri druhom preparáte obdobné symptómy ale taktiež je možné, že ste reagovali na inú prídavnú látku v týchto tabletkách.

Pri polycystických ováriách hrozí vždy riziko, že než pacientka otehotnie môže prejsť určitý čas. Pri tomto ochorení nemusí byť každý cyklus ovulačným. Každopádne Vám táto diagnóza vaječníky nepoškodí. Za normálnych okolností sa každej žene za jeden mesiac vytvorí vo vaječníku jeden folikulárny vačok, ktorý rastie až do veľkosti cca 2 cm. Takýto vačok neoznačujeme cystou. Pokiaľ sa tam nachádzajú väčšie útvary, vtedy hovoríme o cyste.

Cysty sú relatívne časté a môžu sa aj bez polycystických ovárií vytvoriť. Zvyčajne, kým nerobia ťažkosti nie je nutné ich riešiť, zmiznú zvyčajne samé. Na ich prevenciu niekedy používame antikoncepciu, progesterón môže taktiež byť nápomocný. Garancia avšak nie je.

Z textu nie je zrejmé o akú operáciu sa malo jednať.

S pozdravom