Nie som si istá, či mám ovuláciu. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
20. apr 2020

Dobrý deň,

mám 25 rokov a priateľ má 35. O bábo sa snažíme od januára 2020, no nedarí sa. Pokým som nemala priateľa a nežila som aktívne sexuálne, tak som vždy presne vedela, že kedy mám ovuláciu.

Teraz to vôbec neviem určiť. Hlien nemám vôbec. Maximálne mám bolesti v podbrušku.

Minulý mesiac mi vyšla slabá druhá čiarka na ovulačných testoch.

Bojím sa, či u mňa prebieha správne ovulácia.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

zatiaľ nie je dôvod si robiť starosti. Je normálne, že tehotenstvo nemusí vyjsť hneď.

Dôvod na starosti je, až keď sa nedarí dlhší čas (12 mesiacov a viac), alebo ovulačný test je opakovane negatívny, prípadne nie jednoznačne pozitívny.

Potom sa zvyčajne začne postupne hľadať, či je všetko v poriadku. Pokiaľ sa obávate, či ovulácia prebieha a neviete sa orientovať podľa zmeny hlienu, možno skúsiť merať teplotu tela.

V čase ovulácie stúpa teplota tela o 0,2 až 0,3 stupňov Celzia. Teplotu ideálne merať skoro ráno po prebudení, po aspoň 6 - hodinovom spánku.

Pri cykle dlhom 28 dní, prebieha zväčša ovulácia 12. - 14. deň. V období ovulácie je ideálne mať pohlavný styk každé dva dni. Pokiaľ by mali pretrvávať obavy, či ovulácia prebieha, je toto možné preveriť ultrazvukom alebo krvný testom.

S pozdravom