Nemám menzes a mám cysty. Budem môcť mať dieťa?

Zodpovedané
16. aug 2020

Dobrý deň,

mám 25 rokov a nemám menštruáciu. Prvýkrát som ju dostala v 17. rokoch, aj to len raz. Žiadny 28 dňový cyklus. Tento problém riešim už 8 rokov a som z toho zúfalá. Menzes sám od seba nepríde. Ak dostanem vyvolávačku, tak menzes mám. Keď som brala 9 mesiacov HAK, tak som menzes mala. Ale HAK brať nechcem.

Po testoch hormonálneho profilu mi vyšiel prolaktín v norme ale vysoký testosterón. Vaječníky mám obrostnuté cystami. Doktor mi nasadzoval niekoľkokrát aj progesterón, ale nepomohlo.

Priateľa nemám, ale určite túžim niekedy po bábätku.

Bude niekedy vôbec možné otehotnieť?

Doktor tvrdí, že to budeme riešiť až vtedy, keď budem chcieť dieťa.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

predpokladám, že máte polycystické vaječníky. Nemáme dostupné lieky, ktoré by Váš problém vyriešili dlhodobo.

Polycystické vaječníky a nepravidelnú menštruáciu možno ovplyvniť s HAK alebo v jednom konkrétnom cykle, ale dlhodobo pomocou liekov nie.

Odporúča sa taktiež úprava stravy - LOGI diéta a pravidelný šport. Tehotenstvo taktiež možno podporiť vyvolaním ovulácie v jednom konkrétnom cykle.

S pozdravom