Môžu sa dostať kortikoidy do krvi?

Zodpovedané
2. jan 2020

Dobrý deň,

užívam kortikoidné očné kvapky a snažíme sa o dieťa.

Je to v poriadku?

Môžu sa dostať kortikoidy do krvi?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak sa ešte len pokúšate otehotnieť, lokálne užívanie kortikoidov v očných kvapkách je v poriadku. Niektoré kvapky však neprešli klinickými skúškami v tehotenstve, preto výrobcovia v príbalových letákoch častokrát uvádzajú, že ich užívanie nie je vtedy dovolené.

Problémom je, že voľnopredajné preparáty sú aj pomerne silné lokálne kortikoidy, ktoré by si nemali gravídné pacientky svojvoľne nasadzovať. Najlepšie je poradiť sa s imuno-alergológom. A ak už siahnete po kvapkách bez predpisu, prečítajte si leták a riaďte sa odporúčaniami výrobcu.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková