Môže endometriózna cysta vzniknúť z mesiaca na mesiac?

Zodpovedané
26. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Dnes na sone mi lekár povedal, že mám endometrióznu cystu. Tak ma to šokovalo, že jej rozmer som už ani nepočula. Minulý cyklus som bola na sone a vtedy som mala všetko v poriadku, teda bez cysty.

Chodím do centra reprodukcie a tam mi nikdy cystu nevideli. Nevidel ju gynekológ a ani všeobecný lekár.

Môže endometriózna cysta vzniknúť z mesiaca na mesiac?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

endometriotické cysty patria k jedným z najčastejších, ktoré sa môžu vytvoriť na vaječníkoch a súvisia s ochorením, ktoré označujeme ako endometrióza. Vznikajú, ak sa endometrium, teda sliznica dutiny maternice dostane mimo, najčastejšie na vaječníky, periotneum (pobrušnicu) a okolité tkanivá. Prejavy môžu byť veľmi rozmanité a nemusia korešpondovať so stupňom závažnosti. Sú pacientky, ktoré majú minimálny nález s výraznými klinickými príznakmi a naopak pacientky s rozsiahlymi ložiskami endometriózy, ktoré sú asymptomatické. Endometrióm je cysta naplnená starou krvou, preto sa laicky niekedy nazýva ako tzv. čokoládová cysta. V prípade, ak je žena mladá a snaží sa otehotnieť malé cysty do 4 cm gynekológ väčšinou iba sleduje, pretože pri operácii môže dôjsť k poškodeniu zvyšného zdravého tkaniva vaječníka a hrozí riziko predčasného ovariálneho zlyhania. Pri ultrazvukovom vyšetrení sa môže stať, že lekár malý endometrióm prehliadne, naviac, tieto cysty môžu vyzerať ako hemoragické cysty, ktoré vznikajú v rámci menštruačného cyklu, ale po menštruácii postupne zmiznú. Z tohto dôvodu pri prvotnom náleze, ak si gynekológ nie je istý či sa jedná o endometriotickú cystu, je vhodná kontrola tesne po menštruácii, resp. i opakovane. Neviem vám presne odpovedať na vašu otázku, najmä ak neviete, aký je rozmer cysty. Predpokladám však, že sa jedná skôr o malý endometrióm, prípadne je to možno iba vyššie popísaná hemoragická cysta.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková