Mám veľmi nepravidelnú menštruáciu. Ako docielim úpravu cyklu?

Zodpovedané
30. nov 2019

Dobrý deň,

mám 20 rokov a moja menštruácia je nepravidelná. Od začiatku mám hormonálnu nerovnováhu. Bola som na endokrinologických vyšetreniach a štítnu žľazu mám v poriadku. Doktorka mi robila vyšetrenie a zistila, že sa mi netvorí progesterón v druhej polke cyklu. Preto nič neprichádza.

Gynekológovia chcú, aby som užívala antikoncepciu. Ja som proti tomu, ale 8 mesiacov som ju užívala. Skúsila som kvapky Gynex 4 mesiace a nič.

Počas tabletiek mi menštruácia chodila všelijako. Buď som mala dlho alebo krátko. Počas Gynexu som mala menštruáciu raz. Minulý rok som menštruáciu nemala pol roka. Ešte pred antikoncepciou som užívala dva mesiace Duphaston, ktorý mi pomáhal. Strašne sa bojím, že kvôli takémuto cyklu nebudem môcť mať deti.

Teraz mi menzes mešká dva mesiace. O nejaké dva roky by som chcela mať prvé bábätko.

Čo mám robiť, aby sa mi cyklus upravil?

Za odpoveď´ďakujem

Dobrý deň,

na úpravu nepravidelného menštruačného cyklu je najvhodnejšie práve užívanie hormonálnej antikoncepcie. Ak vám nesadli tabletky, ktoré ste užívali, nie je problém ich vymeniť za iné. V dnešnej dobe existujú na trhu moderné preparáty s nízkym obsahom hormónov v rôznych formách (tabletky, vaginálne krúžky, náplaste atď).

Ak totiž nedochádza k ovulácii s následne nedostatočnou sekréciou progesterónu, nastáva abnormálny rast sliznice, ktorá je nepravidelná a krehká s tendenciou ku krvácaniu, ktoré môže byť chaotické, predčasné, resp. oneskorené.

Ak z nejakého dôvodu nechcete užívať antikoncepciu, vhodné je nahrádzať chýbajúci gestagén progesterón v 2. polovici cyklu tak, aby sa docielilo pravidelné odkrvácanie vybudovanej sliznice, čo napomáha predchádzaniu vzniku hyperplázie.

Za týmto účelom je možné podávanie gestagénu buď v perorálnej, vaginálnej či injekčnej forme. Na spôsobe liečby sa dohodnite s vašou gynekologičkou. Úprava menštruačného cyklu je dôležitá nielen z vyššie spomenutého dôvodu ochrany sliznice, ale taktiež kvôli plánovaniu gravidity v budúcnosti.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková