Mám šancu otehotnieť, keď trpím ulceróznou kolitídou?

Zodpovedané
18. okt 2019

Dobrý deň,

mám problém s hrubým črevom, mám ulceróznu kolitídu. Liečim sa s tabletkami Salofalk a Imuran.

Je šanca otehotnieť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

platí, že pokiaľ je dĺžka remisie, teda kľudového obdobia pri ulceróznej kolitíde viac ako 12 mesiacov pred graviditou riziko komplikácií pre matku aj plod je nízke.

U aktívneho ochorenia však hrozí vyššie riziko prematurity, tzn. nezrelosti plodu, predčasného odtoku plodovej vody aj nízkej pôrodnej hmotnosti novorodenca.

Pokiaľ je to možné Imuran by bolo vhodné vysadiť už v prekoncepčnom odbobí. Salofalk s obsahom mesalazínu sa považuje za bezpečný aj pri plánovaní a snahe o graviditu.

Napriek tomu by bolo vhodnejšie s plánovaním tehotenstva počkať, kým budete užívať čo najmenej liekov, resp. žiadne, ak to individuálny stav ochorenia dovolí, čo treba konzultovať s vaším gastroenterológom, ktorý pozná váš stav a riadi vašu liečbu.

Prajem veľa štastia.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková