Dobrý deň,
mám 29 rokov a v roku 2016 mi robili konizáciu. Všetko dobre dopadlo. V apríli 2019 som v 7. týždni potratila. Na čistení som nebola, pretože moja gynekokogička vyhodnotila, že to nie je potrebné.
Po kontrolách bolo všetko v poriadku. Brala som stále kyselinu listovú, jedla som zdravú stravu. Ja a ani priateľ nefajčíme. V septembri sa mi podarilo otehotnieť, ale zistili mi mimomaternicové tehotenstvo. Odstránili mi pravý vajíčkovod a robili kyretáž.
Moja doktorka sa vyjadrila ako keby moje šance sú skôr nulové vynosiť a mat svoje dieťa z dôvodu, že budem môcť len každý druhý mesiac a už som mala potrat.
Čo mi odporúčate?
Za odpoveď ďakujem
Dobrý deň,
Vaše šance na otehotnenie a donosenie bábätka po odstránení jedného vajíčkovodu a kyretáži určite nie sú nulové.
Je však pravda, že pri spontánnej snahe o oplodnenie sú približne o polovicu nižšie.
Dôvod je ten, že väčšinou každý mesiac dochádza k striedaniu ovulácie z pravého a ľavého vaječníka a je potrebné, aby vajíčko uvoľnené z ovulujúceho dominantného folikulu zachytil práve vajíčkovod na príslušnej strane.
Pokiaľ v ňom dôjde k splynutiu vajíčka a spermie nastáva oplodnenie. Táto šanca je však konkrétne vo Vašom prípade minimálna. Pokiaľ v daný mesiac ovulujete iba z pravého vaječníka, kedže na tejto strane vajíčkovod chýba.
To, že ste pri mimomaternicovej gravidite podstúpili aj kyretáž by som ako hlavný problém nevidela. Pokiaľ bola kyretáž vykonaná šetrne a nebola poškodená bazálna vrstva sliznice. Hrúbku aj vzhľad sliznice sledujeme pomocou bežného ultrazvukového vyšetrenia.
Doporučovala by som Vám ultrazvukové sledovanie rastúceho folikulu, resp. viacerých folikulov, tzv. folikulometriu, pri ktorej máme možnosť odsledovať, na ktorej strane dôjde k ovulácii a vhodne tak načasovať pohlavný styk.
V centre asistovanej reprodukcie je možnosť realizácie inseminácie, čo ešte nie je samotné umelé oplodnenie, ale jedná sa o jednoduché bezbolestné vstreknutie partnerových spermií do maternice po načasovanej ovulácii, pri tomto zákroku je šanca dosiahnuť tehotenstvo o niečo vyššia.
Vo Vašom prípade by som taktiež zvážila vyšetrenie priechodnosti druhého vajíčkovodu, či už ambulantne alebo v celkovej anestézii, aby ste v prípade nepriechodnosti druhého vajíčkovodu nestrácali čas snahou o spontánne otehotnenie.
Prajem Vám veľa šťastia.
Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková