Mám šancu na otehotnenie a donosenie zdravého dieťaťa, keď mám zrasty?

Zodpovedané
18. nov 2020

Dobrý deň,

v roku 2016 som mala 2. prirodzený pôrod. Po pôrode mi zistili, že v maternici ostalo kúsok placenty. Na 6. deň po pôrode mi robili kyret. Na kontrole po šestonedelí mi doktorka zistila, že ešte stále v maternici mi ostali zvyšky po pôrode. Následne som opäť podstúpila kyret.

Nakoľko skoro rok a pol som kojila, tak nikto neriešil nechodenie menzesu. Až potom neskôr to doktorka začala riešiť a zistila, že mám zrasty. Teda Ashermannov syndróm.

Minulý rok som podstúpila hysteroskopiu, ale doktorke sa nepodarilo zrasty rozrušiť.

Máte s touto diagnózou skúsenosti?

Aké sú prognózy?

Mám šancu na otehotnenie a donosenie zdravého dieťaťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

liečba Ashermanovho syndrómu je veľmi náročná a bohužiaľ zároveň s neistým výsledkom. Pravdou však je, že bez liečby je šanca na otehotnenie veľmi nízka.

Na klinike sa úspešne venujeme podobným prípadom od tých jednoduchších liečebných postupov ako je zavedenie intrauterinného telieska na určitý čas až po liečbu rastovými faktormi.

Držím palce

Dr. Rybánska