Mám problém donosiť dieťa. Ako postupovať?

Zodpovedané
20. apr 2020

Dobrý deň,

mala som dva potraty - v 18. a v 9. týždni. Všetky výsledky boli zatiaľ v poriadku (základná hematológia, endokrinológia). Čakám na genetiku a rozšírené hematologické vyšetrenia, ktoré nám momentálne zrušili z dôvodu pandémie.

Ako mám riešiť môj problém?

Ako donosím dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri prvom potrate ste sa nachádzali v pokročilom týždni tehotnosti. Hovoríme o neskorom potrate, kedy príčiny môžu byť odlišné od potratov v skorších týždňoch.

Po príčine treba pátrať, sústredila by som sa na anamnézu infekcii, absolvované očkovania, operácie v oblasti krčku maternice, krvnú skupinu (hlavne Rhesus faktor)..

Pri opakovaných potratoch hovoríme o habituálnych abortoch. Existujú v zásade dve definície takéhoto potratu. Podľa toho, ktorú definíciu berieme do úvahy, hovoríme o takomto opakovanom potrate pri viac ako 2 - 3 potratoch v anamnéze.

Príčiny môžu byť rôznorodé:

  • anatomické 15-25% (napríklad odchýlka tvaru maternice, myómy)
  • hematologické 10-20% (zrážanlivosť krvi)
  • chyby na genetickej úrovni 3-5%
  • endokrinologické (najmä štítna žľaza, funkcia vaječníkov, cukrovka)
  • vyšší vek a mnohé iné

Až 50% potratov môže mať neznámu príčinu. Treba vyčkať chýbajúcu genetiku a rozšírené hematologické vyšetrenie. Dovtedy sa zamerať na to, čo viete momentálne ovplyvniť: nefajčiť, alkohol príležitostne, redukovať príjem kávy na 2 denne, eventuálne optimalizovať váhu (ak BMI 30 a viac).

V prípade, že hematologické vyšetrenie odhalí príčinu, možno nasadiť liečbu na riedenie krvi. Ak sa ani pri tomto vyšetrení nič nezistí, tak by som postupovala častým sledovaním tehotnosti. Momentálne nie je odporúčané preventívne začať naslepo s liečbou bez jasne definovanej príčiny. V niektorých krajinách sa napriek tomuto faktu podáva preventívne progesterón do pošvy.

S pozdravom