Mám nepriechodné vajcovody a dva roky sa mi nedarí otehotnieť. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
19. okt 2020

Dobrý deň,

mám 34 rokov a jedno 10 ročné dieťa. Po pôrode som bola na čistení.

O druhé dieťa sa snažíme už dva roky. Pred rokom mi bol zistený Ascherman a nepriechodné vajcovody. Mala som 2x rozrušené zrasty a na 5 m teliesko, ktoré bolo v júli vybraté. Hormonálna liečba Estrofemom a Utrogestanom trvá už rok. Tento mesiac MR.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

Ashermanov syndróm je vážna diagnóza a stimuláciu rastu sliznice by som zverila do rúk lekára kliniky asistovanej reprodukcie.

Ťažko sa radí na diaľku, závisí ako reagujete na spomínanú liečbu estrofem + Utrogestan. Na našej klinike sa Dr. Belušákova zaoberá liečbou nízkeho endometria pomocou rastových faktorov podávaných intrauterinne a tiež liečbou Argininom.

Možností na stimuláciu endometria je samozrejme viac - transdermálne alebo vaginálne estrogény atď. Otehotnenie v prípade nepriechodných vajcovodov je možné iba cestou umelého oplodnenia.

Držím veľmi palce.

Dr Rybanska