Mám ísť v 40tke do druhého dieťaťa v čase koronavírusu?

Zodpovedané
18. apr 2020

Dobrý deň,

poprosila by som o Váš odborný názor. Mám 40 rokov, jedno 6 ročné dieťa. Na začiatku roka sme sa s parterom dohodli, že sa pokúsime ešte o druhé. Ale prišla nám do toho korona.

Máme dilemu, či teraz to druhé dieťa mať. Obaja si uvedomujeme, že už mám pokročilí vek a beriem to ako poslednú možnosť mať teraz dieťa. Na druhej strane sú tu obavy z vírusu.

Aj keď sa cítim výborne, netrpím žiadnymi zdravotnými problémami a cítim sa mladšie. Viem, že skutočný vek nepustí, nemôžem to odkladať. Tiež myslím aj na to, že moje tehotenstvo by už bolo považované za rizikové a teda by ma čakalo aj viac vyšetrení a tak ďalej. To by mi nevadilo, nebyť koronavírusu.

Mať, alebo nemať druhé dieťa v terajšej dobe?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem Vašim obavám. Koronavírus predstavuje pre nás všetkých problém, ktorým sa aktuálne zapodievame.

Údaje, ktoré máme doposiaľ, nepoukazujú na zvýšené ohrozenie tehotných žien, ani na prenos vírusu na dieťa prostredníctvom placenty. Tak ako pri každom inom ochorení sa avšak tieto vyjadrenia môžu časom upresniť alebo úplne zmeniť.

Ako ste správne podotkli, jednalo by sa o rizikové tehotenstvo, čo však nemusí nevyhnutne znamenať, že budete mať počas tehotenstva komplikácie. Výskyt komplikácii môže byť aj v mladšom veku, ale samozrejme je pravdepodobnosť ich výskytu štatisticky nižšia.

S pozdravom