Kedy sa môžme snažiť o dieťa po operácií vajíčkovodu?

Zodpovedané
18. apr 2020

Dobrý deň,

vo februári som absolvovala operáciu laparotómiou kvôli zrastom (operácia prasknutého slepého čreva v detstve), cyste na vaječníku a saktosalpingom na oboch vajíčkovodoch. Operácia trvala 4 hodiny kvôli početným zrastom. Museli privolať aj chirurga, lebo som mala nález na tenkom čreve, ktoré museli skrátiť. Všetko dopadlo dobre.

Histológia bola tiež v poriadku, endometriózu nemám. Jeden vajíčkovod museli odstrániť a na druhom robili neostómiu. Cystu odstránili.

Po akom čase by sme sa mohli začať snažiť o otehotnenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

všeobecne po laparotómii, adheziolýze (operatívnom odstránení zrastov), cystektómii (chirurgickom odstránení cysty), salpingektómii (ostránení vajíčkovodu) ako aj po jednostrannej rekonštrukcii vajíčkovodu, je zvyčajne potrebné približne 6 týždňov s tehotenstvom vyčkať.

Pokiaľ ste už absolvovali kontrolu po operácii a jazvy sú zahojené, je z medicínskeho hľadiska tehotenstvo opätovne možné. Vo Vašom prípade nebola vykonaná operácia v stene maternice, ako je tomu napríklad pri cisárskom reze, kedy je potrebné vyčkať oveľa dlhšie.

Pri operácii v oblasti vajíčkovodu a zaróveň anamnéze zrastov v brušnej dutine, je na zváženie vykonať vyšetrenie takzvanej priechodnosti vajíčkovodu. Prostredníctvom takéhoto vyšetrenia sa preveruje či je vaječník dobre priechodný a schopný vykonávať svoju funkciu. Takéto vyšetrenie označujeme aj pojmom HyFoSy. Vyšetrenie je možné absolvovať ambulantne alebo v krátkej celkovej analgosedácii.

S pozdravom,

MUDr. Lenka Lapides