Je nutné užívať tabletky na vyvolanie menzesu?

Zodpovedané
28. dec 2019

Dobrý večer,

menzes nemám už od augusta a pani doktorka mi pichla vyvolávačku.

Testy ukázali, že mám znížený žensky hormón. Ale ni po 14 dňoch sa menzes nedostavil. Doktorka.mi povedala, že ak nepríde, tak mám si prísť predpísať tabletky, ktoré budem brať 6 mesiacov.

Je to nutné?

Čo ak tabletky odmietniem?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na úpravu nepravidelného menštruačného cyklu sa najčastejšie doporučuje nasadenie hormonálnej antikoncepcie.

V dnešnej dobe existuje na trhu množstvo preparátov a foriem užívania, pričom dávky hormónov sú dnes oveľa nižšie ako v minulosti.

Takže pri výbere vhodného typu sa nemusíte obávať nežiaducich účinkov, pokiaľ ste zdravá žena. Táto forma úpravy cyklu je však, samozrejme možná iba v prípade, že sa nesnažíte otehotnieť. V opačnom prípade sa odporúča nasadenie tabletiek s obsahom gestagénov v 2. polovici cyklu, ktorý ma tzv. antiproliferačný účinok na sliznicu (zabraňuje jej ďalšiemu nárastu a spôsobuje jeho premenu po ovulácii).

Pravidelná menštruácia a odlúčenie sliznice teda pôsobí ako ochrana proti tzv. hyperplázii, laicky akémusi zhrubnutiu sliznice, ktorá je viac náchylná k vytvoreniu určitých atypií. To môže v konečnom dôsledku viesť až ku vzniku karcinómu endometria.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková