Je nutné užívanie progesterónu po zamlčanom potrate?

Zodpovedané
19. nov 2020

Dobrý deň,

pred tromi mesiacmi som prekonala zamlčaný potrat - bezplodové tehotenstvo, ktoré bolo ukončené v 9. týždni kyretážou.

V tomto cykle, ktorý je tretím po kyretáži som si nechala urobiť rozbor hormonálneho profilu v rôznych fázach cyklu. Hodnoty progesterónu dosiahli na 17. deň cyklu, ktorý trval 26 dní - 3,6 nmol/l. Vraj v referenčnej norme, ale nízka hodnota.

Moja lekárka mi odporučila začať brať progesterón vaginálne.

Je to naozaj nevyhnutné?

Mám síce 26 dňový cyklus, ktorý je ale pravidelný a nepociťujem žiadne ťažkosti. Nemám záujem riskovať zásah do organizmu hormónmi. Navyše predpokladám, že tri mesiace po kyretáži sa cyklus možno ešte ani neustálil.

Čo mi radíte vy?

Predstavuje táto hodnota riziko pre ďalšie tehotenstvo?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

určite nie. V prípade. Keby ste boli znova tehotná je to na zváženie ako prevencia potratu, ale rozhodne nie teraz.

Dr. Rybanska