Aké odporúčania sú vhodné pred IVF cyklom?

Zodpovedané
27. apr 2020

Dobrý deň,

chcem by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Budúci mesiac by sme začali s IVF.

Čo máme robiť, aby sa nám to podarilo bábätko?

Čo máme jesť a čo piť?

Môžeme piť alkohol?

Ak áno, tak v akom množstve?

Môžem počas IVF cyklu cvičiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri plánovom umelom oplodnení platia rovnaké odporúčania ako pri všeobecne plánovanom spontánnom počatí. Zvyčajne sa ako gynekológ sústredím na anamnézu a bežné ročné gynekologické vyšetrenia (ster z krčka maternice, pravidelné kontroly prsníkov, aktualizácia očkovaní, anamnéza liekov, ktoré pravidelne užívate, atď).

Odporúčame dostatočný prísun vitamínov:
Vitamín C - 750 mg denne - pozitívne ovplyvňuje druhú fázu cyklu
Vitamín E - 13 mg denne - pozitívne ovplyvňuje sliznicu
Jód - 100 ug denne - zlepšenie funkcie štítnej žľazy
Kyselina listová - 400 ug denne - prevencia ochorení nervovej rúry plodu
Zvyčajne sa nachádzajú tieto vitamíny v kombinovaných preparátoch pre plánovanie bábätka, dostupných v lekárni.

Ďalej odporúčame optimalizáciu životného štýlu:
Redukovať alkohol, kávu, stres, dostatočný príjem tekutín, optimalizovať svoju váhu (ideál BMI 19-25), vyhýbať sa fajčiarskemu prostrediu, dostatočný spánok aspoň 6 hodín.

Pýtate sa na množstvo alkoholu - štúdie nepotvrdzujú, pri príležitostnej konzumácii, negatívny vplyv alkoholu na počatie.

Taktiež sa pýtate na odporúčanú stravu - tu platia všeobecné zásady zdravého stravovania: pravidelný prísun potravín, prevažne zeleniny a ovocia, redukovať vyprážané. Opatrenia ohľadom stravy prichádzajú až pri pozitívnom tehotenskom teste, vtedy odporúčame sa vyhnúť surovému mäsu (steaky, sushi), nepasterizovaným produktom, neumytým potravinám atď.

Cvičenie je vždy priaznivé. Najviac odporúčané cvičenia sú jóga, pilates, cviky Ľudmily Mojžíšovej...

S pozdravom