Aká je liečba zvýšeného testosterónu?

Zodpovedané
22. apr 2020

Dobrý deň,

od leta 2019 som pravdepodobne stratila menštruáciu a každé dva mesiace chodím na vyvolávačku. Pán doktor mi konečne tento mesiac zobral krv na hormonálny profil, kde vysvitlo, že mám zvýšený testosterón.

Aká je jeho liečba?

Má to vplyv aj na plodnosť?

Môže mať na to aj vplyv moja hmotnosť?

Mám 168 cm a 89 kg.

Ďakujem za skorú odpoveď

Dobrý deň,

pri BMI (body mass index) 31 je možné, že nedochádza k ovulácii. Pri redukcii hmotnosti je vysoko pravdepodobné, že sa ovulácia obnoví.

Ak je testosterón zvýšený, treba vylúčiť syndróm polycystických vaječníkov. Táto hormonálna porucha je u žien v plodnom veku relatívne častá. Typické príznaky sú akné, nadmerné ochlpenie, porucha menštruačného cyklu ako aj obezita.

Pokiaľ sa u Vás jedná o túto poruchu, pri snahe o tehotnosť je kľúčová redukcia váhy. Najlepšia je v tomto prípade takzvaná LOGI diéta. Zriedkavejšie v prípade, že redukcia váhy nepostačuje, možno nasadiť lieky na cukrovku alebo ovuláciu vyvolať liekmi. Odporúčam urobiť orálny glukózotolerančný test, kedy sa z krvi stanovuje ako Vaše telo spracováva cukor.

Iné poruchy vedúce k zvýšeniu testosterónu sú menej časté. Z krvných výsledkov, ktoré Vám boli odobrané by mala byť diagnóza podľa nameraných hodnôt známa.

S pozdravom