Zvyšuje Clexane pravdepodobnosť udržania plodu?

Zodpovedané
20. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom Clexane.

Prečo v niektorých CAR dávajú preventívne Clexane?

Je to bezpečné?

Môžem o to tiež zažiadať?

Chystám sa po MA na vklad.

Čo máme viac urobiť preto, aby to tentokrát vyšlo?

Bude to náš 5. vklad.

Ďakujem

Dobrý deň,

Clexane je nízkomolekulárny heparín a liečba spojená s jeho podávaním zabezpečuje hemodilúciu, čiže zmnoženie obsahu vody v krvnej plazme, zriedenie krvi. Tým sa zamedzuje vzniku krvných zrazenín - trombov v placente. Tie môžu byť príčinou zastavenia obehu krvi medzi plodom a matkou, čoho dôsledkom je abort plodu.

V prípade opakovaných abortov u našich pacientiek vyšetrujeme trombofilné markery (vrodené aj získané), ktoré môžu objasniť hematologickú príčinu abortu. Štatisticky zo všetkých abortov sa hematologická príčina podieľa 10 - 20 %. Ostatných cca 80 % abortov spôsobuje nesprávna genetická výbava embrya, tzv. aneuploidia.

Potrebu podávať nízkomolekulárny heparín odporučí lekár centra asistovanej reprodukcie, resp. hematológ.

Želám všetko dobré.
Peter Harbulák

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19