Aké sú prognózy a šanca otehotnieť pri inseminácii?

Zodpovedané
14. mar 2023

Dobrý deň,

začiatkom februára sme s manželom navštívili centrum asistovanej reprodukcie. Moje výsledky boli v poriadku i napriek tomu, že mi menštruácia stále mešká. Manželove výsledky zo spermiogramu však boli zlé. V správe je uvedené, že pohyblivosť jeho spermií je 0%. Lekárka nám teda odporučila insemináciu.

Aké sú prognózy a šanca otehotnieť pri inseminácii?

Ďakujem

Dobrý deň,

úspešnosť inseminácie pri splnení indikačných kritérií je okolo 10% na pokus. Inseminácia sa odporúča párom v mladšom veku, u ktorých je partnerka schopná dosiahnuť ovuláciu prirodzene, alebo po jednoduchej hormonálnej stimulácii, pri priechodnosti aspoň jedného vajíčkovodu a pri dobrom spermiograme partnera, resp. spermiograme s ľahšou odchýlkou od normy.

Čím je odchýlka od normy výraznejšia, tým je menšia pravdepodobnosť, že tento spôsob asistovanej reprodukcie Váš problém s otehotnením vyrieši. Asi by bolo vhodné nechať si ešte raz vysvetliť výsledky partnerovho spermiogramu.

Pokiaľ by bola pohyblivosť spermií nulová, znamenalo by to, že sa teda žiadna spermia nepohybuje. V takom prípade by bol výkon inseminácie neindikovaný.

Držím Vám palce!
MUDr. Iveta Stenová, PhD.

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19