Môžem nosiť dvojmesačné dieťa s hypotóniou v nosiči Manduca, ktorý je určený od narodenia?

Zodpovedané
16. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nosenia dvojmesačného bábätka s hypotóniou. Dieťa nedrží hlavičku. Má viac ako 6 kg a veľmi rada je na rukách. Z celodenného nosenia ma bolí chrbát a aj ruka.

Môžem občas nosiť dvojmesačné dieťa s hypotóniou v nosiči Manduca, ktorý je určený od narodenia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

stupeň hypotónie by mal zhodnotiť odborný lekár.

Fyzioterapeut a s ním sa poradiť ohľadom manipulácie a nosiacej pomôcky. Najlepšie je ísť priamo s nosičom, alebo šatkou a reálne ukázať ako nosíte. Žiaľ, nie všetci sa vzdelávajú aj v nosiacej oblasti a nerozlišujú ergonomické pomôcky na nosenie.

V Trnave je Fyziomama (http://fyziomama.com), ktorá Vám vie odborne poradiť (prípadne si môžete vypýtať kontakt na niekoho bližšie k Vám - ak bude vedieť odporučiť).

Každopádne z našich skúseností je dôležité pri svalových odchýlkach dbať na dobré a správne polohovanie v šatke/nosiči.

Pri hypotonických deťoch, ktoré majú slabšie svalstvo je práve vhodnejšou pomôckou šatka, pri ktorej viete zabezpečiť dostatočnú oporu svalstva. V nosiči (manduce) pravdepodobne neviete dosiahnuť pevné obopnutie a zafixovanie tak malého bábätka. Najlepšie by to bolo vidieť a posúdiť naživo.

Veríme, že sme Vám s odpoveďou aspoň trošku pomohli.

Pekný deň ešte želáme, ak budeme mať ako pomôcť viac, dajte nám vedieť, prosím 🙂
za Sestrice

Barbora