Prečo mi počas skákania na trampolíne uniká moč?

Zodpovedané
31. aug 2021

Dobrý deň,

som 3 roky po druhom pôrode a občas, keď sa hrám s deťmi na trampolíne a bláznime sa, tak cítim, že mi odkvapkáva moč na spodnú bielizeň. Nie je to nič dramatické a ani vo veľkom rozsahu. Ale vždy musím pri týchto hrách zatínať svaly panvového dna, aby mi moč neunikal.
Pri iných aktivitách a ani pri bežných činnostiach sa mi to nedeje.

Mala by som navštíviť lekára?

Čo ma čaká na vyšetrení?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri návšteve urológa Vám lekár odoberie dôkladnú anamnézu a vykoná fyzikálne vyšetrenie aj v gynekologickej polohe. Prípadne odporučí laboratórne vyšetrenie moču, resp. doplní ďalšie špeciálne vyšetrovacie metódy.

Úlohou urológa je potvrdiť diagnózu, zhodnotiť čo je príčinou úniku moču, určiť stupeň úniku moču a odporučiť liečebný postup.

Stresová inkontinencia je mimovoľný únik moču pri námahe, kašlaní, smiechu, kýchaní a zvýšenej fyzickej aktivite.

Rizikovým faktorom pre vznik tzv. stresovej inkontinencie u žien v strednom veku je vek, počet pôrodov, priebeh pôrodu a obezita. Počas tehotenstva a počas pôrodu dochádza k oslabeniu, niekedy aj poraneniu svalov panvového dna a k oslabeniu podporného aparátu močovej rúry. Pri aktivitách zvyšujúcich vnútrobrušný tlak (kašeľ, kýchanie, cvičenie) dochádza k úniku moču.

Už počas tehotenstva a aj po pôrode je odporúčané pravidelne cvičiť cviky na posilnenie panvového dna. Taktiež je vhodné zamerať sa na stráženie hmotnosti, lebo obezita zvyšuje riziko vzniku inkontinencie.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Monika Nováková