Ako odporúčate liečiť únik moču v 56. rokoch?

Zodpovedané
2. sep 2021

Dobrý deň,

mám 56 rokov a pri silnejšom zakašľaní mi občas unikne moč. Posilujem panvové svaly, ale aj tak sa mi to občas stane. Gynekológ mi odporúčal nejaký zákrok, že sa mi to polepší.

Aký máte na to názor?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, že Vás trápi únik moču po námahe, kýchaní, kašli, môže sa najväčšou pravdepodobnosťou jednať o tzv. stresovú inkontinenciu. Po zvýšení vnútrobrušného tlaku následkom vyššie uvedených činností stúpne tlak vo vnútri močového mechúra, ale panvové dno nedokáže poskytnúť potrebnú podporu na uzáver močovej trubice.

Pokiaľ ste sa venovala cvičeniu svalov panvového dna, ani tento krok nemal žiadúci efekt, a Váš únik moču pretrváva, je žiadúce navštíviť odborníka.

Odborník (urológ/ gynekológ) Vám môže navrhnúť doplňujúce vyšetrenia a v prípade potvrdenia diagnózy navrhne operačnú liečbu.

Invazívne výkony na liečbu stresovej inkontinencie sa môžu realizovať aj v rámci jednodňovej chirurgie, rekonvalescencia je rýchla a efektívnosť operácie je vysoká.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Monika Nováková