Zabránia zdravotné papučky špičkovaniu?

Zodpovedané
Včera o 11:36

Dobrý deň,

moja 10-mesačná dcéra sa od ôsmeho mesiaca stavia na nohy. Chodí okolo nábytku a postieľky. Proste všade, kde sa niečoho pridrží. Doma má len ponožky a vonku capačky.

Je vhodné kúpiť jej zdravotné papučky, aby som zabránila špičkovaniu?

Myslím, že papučky by ju nepustili na špičky. Teda tak, aby nezískala zlé návyky.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ dieťa ešte nechodí samostatne, nie je nutné kupovať zdravotné papučky. Stačia protišmykové ponožky alebo mäkké capačky, ktoré umožnia prirodzený vývoj chodidla a podporia správne držanie tela. Je dôležité, aby dieťa malo čo najväčšiu možnosť vnímať podlahu a reagovať na rôzne povrchy, čo podporuje vývoj svalov a kĺbov v chodidlách.

Čo sa týka špičkovania, ak si všimnete, že vaša dcéra častejšie chodí na špičkách, odporúčam konzultovať tento stav s fyzioterapeutom. Fyzioterapeut môže posúdiť, či ide o bežnú súčasť vývoja, alebo či je potrebné niečo podniknúť, aby sa predišlo zlým návykom.

S obuvou vám môžem poradiť, ale na správne hodnotenie vývoja a prípadné riešenie špičkovania je najlepšie poradiť sa so špecialistom.

Prajem veľa zdravia!

Katarína Klimeková
www.obuvame.sk
mail: info@obuvame.sk