Oplatí sa 14-mesačnému dieťaťu kúpiť capačky?

Zodpovedané
9. júl 2024

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. 14-mesačný syn chodí okolo nábytku približne od februára. Posledné 2 týždne začína chodiť od nábytku k nábytku, prejde izbou, postaví sa bez pomoci a dokáže prejsť pár krokov. Samostatná a súvislá chôdza to však ešte nie je. Doteraz býval iba bosý, teda maximálne v ponožkách. Momentálne by som mu rada pozrela nejaké kožené capačky, ktoré by nosil von. Už má záujem stavať sa a prechádzať aj napríklad na ihrisku, na turistike.

Oplatí sa kúpiť tieto capačky, alebo je lepšie už počkať tých pár týždňov/mesiacov kým začne chodiť samostatne a kúpiť neskôr rovno topánky?

Sú capačky vhodné aj na začiatok samostatnej chôdze?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš syn je vo fáze, keď sa pomaly pripravuje na samostatnú chôdzu a prechod z bosých nôh alebo ponožiek na prvé topánky môže byť veľmi dôležitý.

Capačky môžu byť v tejto fáze vhodnou voľbou, pretože poskytujú ochranu chodidla. Zároveň však zachovávajú veľkú mieru pocitu bosých nôh, čo je dôležité pre správny vývoj chôdze.

Keďže spomínate, že Váš syn už má záujem stavať sa a prechádzať aj vonku, napríklad na ihrisku alebo na turistike, capačky by mohli poskytnúť potrebnú ochranu proti ostrým predmetom, chladu alebo hrubým povrchom. Zároveň by mu umožnili pokračovať v prirodzenom rozvoji chôdze.

Značka ako Froddo ponúka modely Prewalkers, ktoré sú niečo medzi capačkami a prvými topánkami. Sú trochu pevnejšie, ale stále dostatočne flexibilné na to, aby podporovali prirodzené kroky dieťaťa.

Ak ste skôr pre pevnejšie topánky, odporúčam počkať, až Váš syn začne chodiť úplne samostatne. Tento prechod by mohol trvať len pár týždňov či mesiacov. Keď príde ten čas, bude dôležité vybrať topánky, ktoré sú prispôsobené na dĺžku a šírku jeho chodidla. Teda také, ktoré zabezpečujú správnu podporu a ochranu.

Ak máte záujem o konkrétne odporúčania založené na meraniach chodidla Vášho syna, neváhajte mi poskytnúť tieto údaje a ja Vám rada poradím s výberom.

Katarína Klimeková
www.obuvame.sk
mail: info@obuvame.sk