Malo by 20-mesačné dieťa nosiť topánočky na von i napriek tomu, že ešte bez pomoci nechodí?

Zodpovedané
7. mar 2023

Dobrý deň,

dcéra bude mať o pár dní 20 mesiacov a stále samostatne bez pomoci nechodí. Už 2x sa jej podarilo spraviť prvé 2 - 3 krôčky a padla na kolená. Ideme aj k fyzio, mám v pláne kontaktovať aj pediatra. Zatiaľ to neriešil, lebo v ostatných veciach je malá popredu. Len motorické míľniky mala vždy o niečo neskôr.

Myslím, si, že má možno slabšie svalstvo a obavu sa pustiť, kým si nie je sama sebou istá, že to zvládne. Lezie, vyštverá sa na gauč, zíde dole, okolo nábytku, postaví sa a ostane stáť. Chôdza jedine za prst, hoci niekedy cítim, že sa vôbec nedrží. Doma chodí bosá. Má barefoot capačky.

Mám ešte počkať, alebo už jej mám skúsiť topánočky na von a na ihrisko?

Nôžku má normálnu.

Ďakujem

Dobrý deň,

s topánočkami určite odporúčam počkať, kým sa sama nepustí do chôdze. Každé dieťatko je jedinečné.

U nás starší syn začal chodiť, keď mal 11 mesiacov a nebolo to úplne dobré. Mladší začal samostatne chodiť skoro ako 2-ročný a všetko je v úplnom poriadku.

Určite by som ešte počkala. Možno jej len chýba odvaha pustiť sa do priestoru sama, ale to určite čoskoro príde.

Prajem Vám pekný deň.
Veronika Palková
bosacik@bosacik.sk
www.bosacik.sk
+421918480322