Mala by 4-ročná dcérka nosiť obuv s klenbou?

Zodpovedané
24. máj 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom obuvi pre dieťa.

Mala by 4-ročná dcérka nosiť obuv s klenbou?

Myslím, ten vankúšik v topánkach.

Sú vhodnejšie sandálky s plnou pätou?

Ako zistím, či má dieťa plochú nohu?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ nemá dieťatko žiadny problém, tak obuv s klenbou nemá zmysel.

Klenba sa formuje prirodzene a vtedy je to najlepšie. Podporou klenby si skôr spôsobíte problém ako pomôžete veci.

Čo sa týka topánočiek s plnou pätou, pokiaľ je dieťatko ešte malé, tak odporúčam pätu pevnú. A to hlavne kvôli tomu, aby mu nepadali zozadu kamienky do topánky, čo vie byť dosť nepríjemné.

Či má dieťatko plochú nohu, tak to Vám vie povedať skôr odborník - fyzioterapeut pri komplexnom vyšetrení. Aj keď nôžka nemá úplne vyformovanú klenbu (vidíte to aj na stope), tak to nemusí znamenať, že má plochú nohu. Zase sa môže stať, že je stopa pekne tvarovaná a nemusí byť tá klenba v poriadku.

Prajem Vám pekný deň.
Veronika Palková
bosacik@bosacik.sk
www.bosacik.sk
+421918480322