Je barefoot obuv vhodná aj pre dieťa, ktoré špičkuje?

Zodpovedané
9. aug 2024

Dobrý deň,

syn bude mať dva roky, vie pekne chodiť a aj veľa špičkuje. Skúšali sme už rôzne druhy topánok - od ortopedických cez barefoot, ale v žiadnych sme nevideli zlepšenie. Ako prišlo teplejšie obdobie, tak je 90% času naboso. Všímam si, že začína mať oslabené členky. Pre jeho dobro si myslím, že je vhodné mu dávať viac papučky. Má širokú nôžku a vysoký priehlavok, takže topánky sa mu kupujú veľmi ťažko.

Šírka je približne 6,5 cm a dĺžka 14 cm.

Aké papučky, sandálky a topánky na jeseň by mohli byť správnou voľbou?

Ďakujem

Dobrý deň,

vzhľadom na to, že Váš syn začína chodiť, zároveň špičkuje a má valgózne členky, odporúčam Vám navštíviť fyzioterapeuta. Ten Vám môže poskytnúť špecifické cviky, ktoré by mohli zlepšiť chôdzu Vášho syna a zároveň posilniť členky.

Okrem toho by mohla byť nápomocná aj pani z projektu Vnímavé koberčeky (nájdete na FB aj instagrame), ktorá sa špecializuje na podporu motorického vývoja detí. Ponúka cviky, ebooky a pomôcky - napríklad senzomotorický koberček.

Pre domáce prostredie by som odporúčala obmedziť obuv na capačky, ktoré sú ľahké a umožňujú nohe pohybovať sa prirodzeným spôsobom, pričom zároveň poskytujú ochranu.

Čo sa týka vonkajšej obuvi, je vhodné, aby ste prišli do predajne, kde by sme sa mohli bližšie pozrieť na špecifické potreby Vášho syna - napríklad výšku priehlavku. Následne na základe toho vybrať najvhodnejšie topánky. Vyberanie správnej obuvi je dôležité pre správny vývoj chodidiel a celkovej postavy dieťaťa.

Katarína Klimeková
www.obuvame.sk
mail: info@obuvame.sk